Nöbetçi Diş Hekimi

Nöbetçi Diş Hekimi

Nöbetçi Diş Hekimi - Cumartesi Pazar Açık

Ağız sağlığı konusundaki sıkıntılardan kaynaklanan ağrılar genelde gece saatlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi fizyolojik yani normal oalrak gece saatlerinde düşen kan basıncının ve dolayısıyla kanın vücudumuzdaki devir daiminin azalması sebebiyle mikroorganizmaların bulundukları yerde salgıladığı zararlı ve toksik maddelerin kan tarafından uzaklaştırılmasının azalmasıdır. Bu alanlarda biriken toksik maddeler sinir uçlarını uyararak ve zarar vererek ağrı hissiyatını tetiklemektedir. Ağrı gibi sorunların geceleri daha baskın hissedilmesinin sebebi bu olmakla beraber çoğu durumda halk arasında uygulanan aspirin koymaktan rakı basmaya uzanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ne yazık ki bu yöntemler ağrıyı geçirmek konusunda kısa bir sürede başarı gösterseler bile altta yatan durumun tedavisini daha kötü hale getirebilmektedir. Dolayısıyla mümkün olan en kısa zamanda bir hekime görünmek en doğru olan yaklaşımdır. Ancak geceleri ilgili hekimleri bulabilmek önemli bir sorundur. Sağlık bakanlığına bağlı bir şekilde faaliyet gösteren ağız sağlığı hastaneleri geceleri aynı normal hastanelerde bulunduğu gibi nöbetçi dişçi hekim bulundurmaktadır. Dolayısıyla çevremizde bu hizmeti bulunan hastanelerin varolup olmadığını bilmemiz bu tarz acillerde işimize yarayabilir. Özellikle ağrı konusunu hatırlayacak olursak Nöbetçi dişçi hizmetin nereden alınabileceği bilinmelidir.

Nöbetçi dişçi uygulaması özellikle çok ağrı yapan ve basit müdahalelerle geçebilecek sorunların olduğu durumlarda önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında çekim gerektiren bazı durumlar oluşmuşsa da bu tedavi sağlanmaktadır. Çünkü ne yazık ki bazı hallerde dental olarak ağrıya sebep olan dişi kurtarmak mümkün olmamakta ve çekimden başka çare kalmamaktadır. Bu tarz durumlarda çekim işleminin ertelenmesi de eziyet içinde geçen bir süre anlamına gelmektedir. Dolayısıyla gece ya da acil bir durumda gerçekleştirilecek çekim işleminin normal zamanda gerçekleştirilecek işlemden pek bir farkı bulunmamaktadır.

Bu kurumlara sağlık bakanlığının internet sayfası üzerinden de ulaşılabileceği gibi arama motorları kullanılarak da ulaşılabilmekte ve haklarında bilgi edinilebilmektedir. Sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda gerçekleştirilecek acil niteliğindeki işlemlerin ve prosedürlerin çoğu sosyal güvenlik kurumu tarafından güvencesi olan vatandaşlar için karşılanmaktadır. Bunun yanında özel kurum ve kuruluşların çatısı altında verilecek ağız ve diş sağlığını ilgilendiren acil hizmetler ve dental prosedürler için belirli bir fiyat belirtmek hemen hemen tüm özel kurum ve kuruluşlar kendilerine göre bir fiyat tarifesi uyguladıklarından mümkün olmamaktadır. Ancak yine de ortalama bir rakam belirtecek olursak özel kuruluşların da bu işlemi 50-250 TL arası bir ücretle gerçekleştirdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak nöbetçi dişçi hizmeti söz konusu olduğunda bu bilgiler yanıltıcı olabilir.

Bu hizmette tek yapılan işlemin çekim olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Nöbetçi diş hekimi bulunan kuruluşlar, pansuman, apse drenajı gibi hizmetleri de verebilmektedir. Bunun yanında başka rahatsızlıkların belirtileri de bazen ağız ve ağıziçi yapılarda kendilerini gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu anlamda da önemli bir konsültasyon yani tıbbi danışmanlık hizmeti de profesyoneller tarafından sağlanmış olur.