Köprü Diş

Ucuz Köprü Diş

Köprü Diş Tedavisi - Alternatif Çözümler

Köprü kuron diş tedavisi diye bilinen uygulama implant tedavisinin iki diş arası mesafenin fazla olması sebebiyle ya da ekonomik sebepler gibi uygulanamadığu durumlarda gerçekleştirilmektedir. Köprü yapımı esnasında boşluğun bulunduğu yerin ön ve arkasındaki yani her iki yanındaki dişler kısmen kesilerek çarklanma denilen bir işleme tabi tutulmaktadır. Aksi takdirde oluşan bu boşluklar iki taraftan doldurulmakta ve bozuk bir pozisyon oluşmaktadır.

Bu işlem gerçekleştirilirken yapılması gereken belli başlı değerlendirmeler bulunmaktadır. Bunlara göre köprü ya da implant tedavisi arasından tercih yapılmaktadır. Her iki işlem de gerçekleştirildiğinde hastalar yemek yeme ve çiğnemek konusunda önemli bir rahatlığa sahip olmaktadırlar. Birbirine yakın tedaviler olsalar da bu iki tedavi arası belirli başlı farklar bulunmaktadır. Örneğin implant tedavisinde özel bir bakım gerekmezken köprü diş tedavisi belirli bir bakımın hekim tarafından belirli periyodlarla yapılmasını gerektirebilmektedir. Zira köprülerle ilgilenilmemesi daha farklı ağız sağlığı sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bu tedavi türü için özel olarak üretilmiş olan ağız bakım malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünler doğru bir şekilde kullanılsalar bile köprülerin periyodik bi şekilde hekimlerce kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında bilinmesi gereken diğer bir konu da köprü işleminin implant işleminden daha farklı bir fiyatlandırması bulunmaktadır.

Bununla birlikte halk arasında bulunan yaygın bir yanlış anlayış da köprü yaptırmanın etrafında bulunan dişleri ciddi anlamda yıprattığıdır. Bunun sebebi de ortaya konulacak porselen için yapılan bu oyma ve şekil verme işleminin ne kadar yapıldığının bilinmemesidir. Aradaki mesafe ölçülerek uygun seçim yapıldıktan sonra bu oyma ve şekil verme işlemi olmazsa olmaz bir gerekliliktir ve düşünülen boyutlarda da değildir. Bu işlemin gerçekleştirilmemesi halinde ağızda bulunan köprünün tedavi bittikten sonra kullanılmasıyla alakalı sounlar yaşanabilmektedir.

Köprü kurulduktan sonra üstte kullanılacak malzeme konusunda da hekimler hastalara bilgi vermelidir. Zira kullanılan malzeme ağız sağlığı konusunda ve oluşabilecek başka sorunlar konusunda da önemlidir. Bu malzemeler çeşitli fiyat aralıklarında olmakla birlikte doğru seçim yapılması da önemlidir. Tamamen porselen ya da zirkonyum kullanılarak yapılan köprü üstleri hem estetik anlamda hem de uzun vadede kullanım anlamında farklı durumlar oluşturmaktadır. Köprüler temizlenir ve günlük bakımları gerçekleştirilirken bunlar için özel üretilmiş olan ipleri kullanmak da önemlidir.

Köprü diş tedavisi klasik tedavi ve maryland tipi tedavi olmak üzere 2 farklı yöntemle uygulanmaktadır. Bu iki tedavi arasında bilinmesi gereken önemli farklar bulunmaktadır. Bu farklardan belki de en çok göze çarpanı maryland tedavisinde boşluğa uygun boyutlu porselen yerleştirilip diğer taraflara yapıştırılmakta klasik yöntemde ise yerleştirilecek porselene uygun şekilde şekillendirilmektedir.

Ayrıca köprü tedavisi implant tedavisinden daha eskiden beri uygulanan bir tedavidir. Aynı zamanda implant tedavisini gerçekleştiren hemen hemen her kurum aynı zamanda köprü tedavisi hizmeti de vermektedir.