Diş Dolgusu

Ucuz Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Nedir? Kaç Çeşit Dolgu Vardır?

Çürükler, en sık görülen hastalıklardan biridir. Pek çok insanın şikayetçi olduğu bu konu, bazı yöntemlere bağlı olarak ortadan kaldırılabilir. Diş dolgusu tedavisi de bu sorunu çözebilmek için başvurmanız gereken bir yöntemdir. Bu tedavinin yapılabilmesi için öncelikle çürük olan bölgenin içinin boşaltılması şarttır. Daha sonra özel aletler yardımı ile buraya dolgu maddesinin uygulanması söz konusu olacaktır.

Dolgu Maddelerinin Türleri:
1-Metal dolgular
2-Seramik dolgular
3-Kompozit dolgular
Günümüzde kullanılan tedavi şekilleri yukarıdaki gibidir. Bunların arasında ise en çok kullanılan malzeme tipi kompozit adı verilen malzemedir. Metallerin içinde civa olduğu için pek fazla tercih edilmezler. Bu yüzden pek çok insan tercihini kompozitten yana yapmaktadır.

Tedavi Nasıl Gerçekleştirilir?
İşlem yapılmadan önce ilk olarak oyuğun içinin hazır olması sağlanır. Bunun için öncelikle çürümüş kısmın içindeki parçalar çıkarılır. Bunun için bölgenin gerekli temizliği yapılır. Ardından da temizlenen bölgenin içi seçilen malzemelerden biriyle doldurulur. Bu işlemden sonrada bakterilerin tüm gireceği alanlara karşı önlem alınmış olunur. Seçilen maddenin sadece dişe tutunması söz konusudur. Doldurma işlemi, bozuklukları gidermek ve kaybedilen işlevini geri kazandırmak açısından yapılır.

Bu İşlem Ağrıya Neden Olur mu?
Günümüzde gelişen teknoloji ve cerrahi imkanlar sayesinde bu tedavinin çok hızlı bir şekilde ortaya çıkması mümkündür. Bu işlem o kadar iyi bir hale gelmiştir ki, uygulamadan sadece iki saat sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Uygulama ağrı yapmadığı için bu açıdan bir telaş içinde olmanıza gerek yoktur. Sadece bazı hastalarda baş ağrısı yaşanabilir. Bu baş ağrısı da hafif cinste ortaya çıkacaktır.
Uygulamaya İhtiyacınız Olduğunu Belirten Durumlar:
Bazı kişiler ağızda meydana gelen sorunları sürekli olarak erteleme yolunu seçiyor. Onların bu kararı da ileride daha şiddetli sorunların görülmesine neden oluyor. Eğer aşağıdaki durumlardan şikayetçi oluyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda var:

• Ağrılar
• Çürükler
• Çiğneme fonksiyonlarının yitirilmesi
• Çürükten kaynaklı kötü koku
• Ağız işlevinin kaybedilmesi
Bu durumları yaşayan kişilerin ileride enfeksiyon yaşama ihtimali olduğu için, acilen bu konuya çözüm getirmeleri gerekecektir. Aksi halde durumun daha çok yayılması ve can sıkıcı konularla karşı karşıya kalabilirler.

Bakımı:
Her uygulamada bakım şart olduğu gibi diş dolgusu sonrası bakım işlemlerinin de yapılması gerekecektir. Özellikle durumlarını korumaya devam etmek için hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aynı zamanda bu süreç içinde ağız bakımını da sürdürmeye devam etmeniz gerekir. Flörür özelliklere sahip olan bir macun yardımıyla her gün boyunca fırçalama yapmaya özen gösterin. Diş ipini de kullanarak bakım işlerini daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bunlara dikkat edildiği takdirde, uygulamadan sorun görülmesi mümkün değildir. Bazı hatalar hastalar yüzünden ortaya çıkarken, bu tarz durumlara dikkat edildiği takdirde verim alınması mümkün olacaktır.