Damak Diş

Damak Diş

Damak Diş - Çıtçıtlı Kancalı Yarım Damak Protezi

Diş eksikliklerinin giderilmesine yönelik günümüzde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi de bunlardan sadece biridir. Bu tedavi şekli dişlerinin tamamını kaybetmiş kişiler için uygun olacaktır. Estetik ve işlevsel amaç için kullanılan bu yöntem, kolay yoldan eksikliklerin giderilmesini sağlayacaktır.

Tedavi Kimlere Yapılabilir?
• Hastalık tedavisi sonrası veya kazaya bağlı olarak dökülme yaşamış kişilere
• Tüm dişlerini kaybetmiş kişilere
• Tartardan dolayı dökülme yaşayan kişilere

Nasıl Yapılır?
Uygulamanın yapılması polikliniklerde olacaktır. Bazı özel polikliniklerde de tedavinin yapılabilmesi mümkündür. Kişilerin isteğine göre resmi veya özel yerlerden biri tercih edilerek işleme başlanılabilir. Hekim ve hastanın kararına göre yapılan bu uygulama şekli kendi kalıplarına özel teknikler yardımıyla yapıştırılır. Alt ve üst damağın mafsal üzerine oturtulması gündeme gelecektir. Burada da nasıl bir etkileşim içinde olduklarına bakılır. Eğer uyumsuzluk tespit edilirse, törpülenme işlemine geçilir. Uyum yakalandığında ise polikliniğe gönderilmesi söz konusu olacaktır. Hastaya burada yapı uygulanırken, bu sayede provası da yapılmış olur. Hasta ve hekim uygulamayı başarılı bulurlarsa, damak diş atölyeye tekrar yollanarak, hastanın ağız yapısıyla bir uyuma getirilmesi sağlanır. Yapılışı bittiğinde ise hastanın protezi kullanabilmesi mümkün olacaktır. Bu protezler takıldıktan sonra hasta da sorunsuz olarak hayatına devam eder.

Tedavi Sonrası:
Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha kolay yapılabilen ama sonrası oldukça bakım isteyen bir yöntemdir. Bu yüzden bunu karşılayamayacak olan kişilerin bu yöntemi yaptırması tavsiye edilmez. Çünkü her yemek sonrası ihmal etmeden protezin çıkartılarak, tüm yemek artıklarının temizlenmesi gerekecektir. Üzerindeki tüm besin artıklarının protezden uzaklaştırılması önemli bir konudur. Sadece suya tutarak, bu besin artıklarının bitmesi mümkün değildir. Bu yüzden de hastaların kullanabileceği farklı yöntemler bulunur. Bu yöntem ise protezlere özel olarak yapılan protez fırçalarıdır. Bu sayede herhangi bir zarar almasının da önüne geçilmiş olur. Suyun da orta seviyede açılması önemli bir konudur. Çok tazyikli olan bir su, protezin zarar görmesine neden olabilir. Elden kayması durumunda protezin kırılması çok büyük bir ihtimaldir. Bu yüzden bu konulara dikkat etmek gerekecektir. Damak diş sonrası alışma süreci biraz uzun sürebilir. Ama bu süre atlatıldığında görüntünüze alışmanız söz konusu olur. Bu yüzden bu duruma alışana kadar sabır göstermeniz doğru olacaktır.

Bunun yanında bunların mutlaka suyun içinde muhafaza edilmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Aksi halde protezin eski görüntüsünü koruyabilmesi mümkün değildir. Öte yandan yaşa bağlı olarak çene yapısında bazı değişimler meydana gelebilir. Bu durumdan sonrası da protezin yapısında bazı uyumsuzlukların yaşanması söz konusu olacaktır. Bu tarz durumlarda değiştirilmesi adına tekrardan uzman hekimle görüşmeniz doğru bir tercih olacaktır. Bunlara uyulduğu takdirde uygulama oldukça başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Tabi hastalarında bundan sonra bunlara dikkat ederek hayatına devam etmesi gerekecektir.